Cześć dziewczyny!

warstwy i funkcje skóry, jak dbać o cerę, jak odbudować barierę lipidową skóry


W dzisiejszym poście przeanalizujemy skórę od jej wnętrza, moim zdaniem jest to wiedza kluczowa do zbudowania odpowiedniej pielęgnacji. Otaczają nas kosmetyki z różnymi składnikami i sądzę, że jeśli nie poznamy podstaw tego, z czego składa się nasza cera, zaczniemy błądzić wśród kosmetyków, nie rozumiejąc ich zastosowania i działania. 

Ile z nas stosuje jakiś kosmetyk tylko dlatego, że poleciła go nasza znajoma, mama lub siostra. Albo widzimy rekomendacje na znanych portalach? 

Ja też byłam w tym gronie, także śmiało mogę podnieść rękę w górę razem z Wami 😁

I później zastanawiałam się.. 


..czemu na mnie to nie działa a koleżanka jest tak zachwycona tym kremem? 

..ten kosmetyk to jakiś przereklamowany bubel..  


Chociaż zgodzę się z tym, że nie wszystkie kosmetyki są godne polecenia.

Aby cera stała się promienna a Ty zachwycona nią każdego dnia, rozłóżmy ją na czynniki pierwsze.


Zatem, zaczynajmy!

warstwy i funkcje skóry, jak dbać o cerę, jak odbudować barierę lipidową skóry


Skóra składa się z trzech podstawowych warstw, czyli naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.

Każda z tej warstwy odgrywa bardzo ważną rolę jeśli chodzi o całościowy jej wygląd. 

Zacznijmy od naskórka, jest to pierwsza i najbardziej narażona warstwa na czynniki zewnętrzne (tzw. płaszcz lipidowy, bariera hydrolipidowa). Warstwa ta odpowiada za ciągłą odnowę, regenerację naszej skóry oraz za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.  

Naskórek dzielimy na pięć kolejnych warstw, takich jak:

➩ warstwa rogowa - zbudowana jest z martwych komórek, zwanymi korneocytami. Komórki te są bardzo bogate w keratynę i ochraniają skórę przed czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem UV, bakteriami i infekcjami, uszkodzeniami mechanicznymi i utratą wody. Spoiwem łączącym korneocyty są ceramidy, działające jak cement, które tworzą nieprzepuszczalną barierę dla wody. Ceramidy w warstwie rogowej zapobiegają przesuszeniu oraz szorstkości skóry.  

➩ warstwa jasna - jest cienką, przezroczystą warstwą występującą jedynie w miejscu o grubszym naskórku czyli na dłoniach i stopach. Odpowiada za ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadaje elastyczność skórze. 

➩ warstwa ziarnista - składa się ze spłyconych komórek wrzecionowatych, zawierających w sobie ziarna keratohialiny. Białka te przekształcają się w keratynę, tworząc warstwę rogową. Warstwa ziarnista chroni przed uszkodzeniami zewnętrznymi,  odpowiada za elastyczność a także uszczelnia naskórek dzięki ciałkom Odlana, które tworzą spoiwo, "klej lipidowy".

➩ warstwa kolczysta - jest najgrubszą warstwą naskórka, zbudowana z kilku rzędów wielobocznych komórek. To właśnie ta warstwa nadaje skórze jędrności. Nazwa warstwy kolczystej wywodzi się z połączeń komórek, nadających kolczysty jej wygląd. Komórki te produkują lipidy (tłuszcz), chroniące skórę przed utratą wody. 

➩ warstwa podstawna - jest najgłębiej położoną warstwą naskórka, w której powstają nowe komórki, tak zwane keratynocyty a także melanocyty wytwarzające melaninę, nasz barwnik skóry a także ochronę przed promieniowaniem UV. 

Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa.  

Jej grubość wynosi od 1 do 3 mm. Składa się z włókien kolagenowych, tkanki łącznej i elastyny, która jak nazwa wskazuje, nadaje skórze elastyczność, sprężystość oraz wytrzymałość. Znajdują się tam także, gruczoły potowe i łojowe, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe (to dzięki nim czujemy dotyk oraz zmiany temperatury) a także mieszki włosowe. 

Na samym końcu umiejscowiona jest tkanka podskórna

Zbudowana jest w większości z tkanki tłuszczowej (komórki tłuszczowe zwane adipocytami), mieszki włosowe, część gruczołów oraz zakończenia nerwowe. Co ciekawe, w niektórych częściach naszego ciała, tam gdzie skóra jest bardzo cienka, nie występuje tkanka podskórna. Takim miejscem są na przykład nasze powieki. Z kolei grubość tkanki podskórnej w okolicy brzucha może wynosić nawet 3 cm. Ilość tkanki podskórnej (tłuszczowej) zależy od naszego wieku, układu hormonalnego, diety i stylu życia. 

Funkcją tkanki podskórnej jest izolacja przed nagłymi zmianami temperatury, urazami (minimalizuje ryzyko uszkodzeń narządów wewnętrznych podczas uderzenia czy wypadku), magazynowanie energii (to stąd czerpiemy energię podczas cardio lub ćwiczeń siłowych 😉) a także magazynowanie hormonów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takie jak wit. A, D, E oraz wit. K. 

Nieszczęsny cellulit, znany prawdopodobnie każdej z nas, jest typowym zaburzeniem budowy tej warstwy. Kolejnym zaburzeniem jest zwiotczała skóra oraz pojawiające się zmarszczki.  

Jako ciekawostkę powiem, że hormony takie jak kortyzol i estrogen mają znaczący wpływ na wygląd naszej skóry. To one doprowadzają do nadmiernego odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha oraz bioder (tak zwany "brzuch kortyzolowy").


warstwy i funkcje skóry, jak dbać o cerę, jak odbudować barierę lipidową skóry


Jeśli dotarłaś do końca tego wpisu, bardzo Ci dziękuję za przeczytanie a także gratuluję 😊 jestem pewna, że popatrzysz teraz na swoją cerę z całkiem innej strony. 

6 komentarzy:

  1. Bardzo Ci dziękuję za ten wartościowy wpis, Madziu.
    Niby człowiek wie o skórze, co powinien, a tu się okazuje, że jednak wie niewiele.
    Z pewnością rozjaśniłaś mi wiele w głowie i mimo mojego mocno dojrzałego wieku, ogromnie poszerzyłam swoją wiedzę w tym zakresie.
    Bardzo Ci dziękuję i gorąco Cię pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo Iwonko 😊
      Większość z nas postrzega swoją cerę przez pryzmat tego, co widzi w lustrze nie zastanawiając się, co skrywa w sobie dużo, dużo głębiej. Pomijając efekt wizualny, uważam, że skóra sama w sobie jest bardzo fascynująca i to z ilu warstw się składa.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  2. Madziu, bardzo interesujący post.
    Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego tygodnia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się Aniu, że zaciekawił Cię mój post.
      Pozdrawiam i wzajemnie życzę samych pogodnych dni.

      Usuń
  3. Świetnie napisany post – ogrom wiedzy w bardzo przystępnej formie! Dzięki Tobie zrozumiałam, jak złożona i fascynująca jest nasza skóra. Bardzo podoba mi się to podejście: najpierw zrozumieć, potem pielęgnować. Widać, że wkładasz serce w to, co robisz, a taka edukacja naprawdę ma sens. Zdecydowanie warto wracać do tego wpisu – dziękuję za ogromną dawkę wartościowych informacji! 💛✨
    Pozdrawiam serdecznie 🤗
    Angelika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję 😊 tak, to taka mała pigułka wiedzy dla każdej z nas. Uważam, że najpierw musimy znaleźć przyczynę naszych niedoskonałości, zastanowić się na czym polega problem i zastosować odpowiednią pielęgnację niż kupować multum kosmetyków, które nie zawsze przyniosą oczekiwane efekty.
      Dziękuję za docenienie mojej pracy 😊
      Pozdrawiam.

      Usuń